Širom svijeta obelježava se Međunarodni dan žena, 8. mart, u znak sjećanja na demonstracije američkih radnica u Čikagu 1909. godine i njujorški marš više od 15.000 žena koje su tražile kraće radno vreme, bolje plate i pravo glasa. Međunarodni dan žena, 8. mart, obelježava se širom sveta, a u Crnoj Gori se, povodom tog praznika, organizuju konferencije, debate, humanitarne akcije.
Dan žena ustanovljen je na Drugoj međunarodnoj konferenciji žena socijalista, 8. marta 1910. godine u Kopenhagenu, na inicijativu Nemice Klare Cetkin, tadašnje liderke ženskog radničkog pokreta.
Dan žena prvi put je obelježen 1911. godine u Austriji, Nemačkoj, Švajcarskoj i Danskoj, a tog dana je u tim zemljama više od milion žena i muškaraca prisustvovalo skupovima na kojima je zahtevano da žene glasaju na izborima, da im se omogući da zauzimaju javne položaje, da imaju pravo na rad i stručno obrazovanje.
Demonstracije radnica održavale su se u skoro svim većim evropskim gradovima, svake godine do 1915. godine i širenja Prvog svetskog rata, a glavni zahtev tih marševa bio je da evropske zemlje konačno uvedu univerzalno pravo glasa.
Na ovaj dan pozivjau se svi da daju svoj doprinos ukidanju diskriminacije žena u teoriji i praksi, ali se i apeluje na vlasti da politika koja se vodi bude u skladu s potrebama žena.
Ujedinjene nacije 8. mart su zvanično proglasile Međunarodnim danom žena 1975. godine.
U svakom slučaju, brojni primjeri govore na koji način su prava žena ugrožena, čak 100 godina nakon revolucije koju je Klara Cetkin podigla. Ipak, ako je njena borba bar malo promenila svest o ženama, pa makar i u jednom delu sveta, ne može se reći da je bila uzaludna.
Nema komentara:
Objavi komentar